zdjęcie Prototypy samolotów bojowych i zakłady lotnicze. Polska 1930-1939

Xzdjęcie Prototypy samolotów bojowych i zakłady lotnicze. Polska 1930-1939
39.90 PLNkup >>
Edward MalakPrototypy samolotów bojowych i zakłady lotnicze. Polska 1930-1939ISBN 978-83-62329-29-8Wymiary 160 x 230 mm Liczba stron 264 + 48 stron ze zdjęciami Okładka Miękka EAN 9788362329298 Wydanie pierwsze Data wydania 21.07. 2011 Wydawca Instytut Wydawniczy ERICA oraz Magnum X

 

Celem książki, obejmującej lata 1930–1939, jest jak najpełniejsze zrekonstruowanie poszczególnych etapów procesu tworzenia polskich samolotów bojowych, poczynając od planów, decyzji o przekazaniu projektu do realizacji, a na oblataniu, próbach, bądź skierowaniu do produkcji seryjnej kończąc.

 

Nie chodzi o jak najdokładniejsze ukazanie dziejów każdego z samolotów. Istotniejsze jest poszukiwanie odpowiedzi na poniższe pytania:

  • czy przygotowywane samoloty odpowiadały potrzebom polskiej polityki obronnej?
  • czy postanowienia o ich budowie zapadały we właściwym czasie?
  • czy prawidłowo wytyczano kierunek rozwoju polskich konstrukcji?

 

Jakby jednak procesów tych nie oceniać, pewnym pozostaje, że pod względem technicznym dopracowano się niesłychanych, fenomenalnych niekiedy osiągnięć, gdyż na skalę światowych mocarstw.

Po raz pierwszy w skali dziejowej państwa polskiego.

 


 

 

Edward Malak pracuje w Politechnice Warszawskiej i Polskiej Akademii Nauk. W 1986 r. obronił dysertację doktorską w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na temat prototypów samolotów bojowych i zakładów lotniczych w Polsce w latach 1933-1939. Rozprawa powstała na podstawie badań źródłowych przeprowadzonych głównie w Centralnym Archiwum Wojskowym oraz licznych, wartościowych relacji udzielonych mu przez polskich konstruktorów lotniczych.

W roku 1993 wydał  " Samolot dzieło człowieka. Etapy rozwoju". W 1996 r. opublikował pamiętnik swego przyjaciela inż. Stanisława Pawła Praussa " Z Zakopanego na Stag Lane".

W 2005 r. habilitował się w Instytucie Historii Nauki PAN na podstawie pracy "Administrowanie w lotnictwie polskim 1926-1939 mieniem państwowym w warunkach postępu technicznego".

 

Szukaj

Newsletter

X

Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z newsletter'a prowadzonego przez Wydawnictwo Erica


a. Newsletter jest wysyłany na zarejestrowany przez użytkownika adres e-mail, zawarte w nim są informacje o nowościach i wydarzeniach związanych z Wydawnictwem Erica

b. Subskrypcja newsletter'a jest darmowa.

c. Użytkownicy mogą w każdej chwili zmieniać adres e-mail, na który ma przychodzić newsletter, lub zrezygnować z subskrypcji.

d. Akceptacja regulaminu przez użytkownika jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych związanych z obsługą newsletter'a

e. Wydawnictwo Erica nie będzie udostępniała powierzonych jej adresów poczty elektronicznej osobom trzecim

f. Wydawnictwo Erica ma prawo do jednostronnej zmiany zapisów regulaminu z przyczyn techniczno - organizacyjno - ekonomicznych.

zamow_ksiazke.jpg

Każdą z książek mogą Państwo zamówić bezpośrednio w Wydawnictwie. Wystarczy kliknąć "zamów książkę" i wypełnić prosty formularz. My zajmiemy się resztą!