zdjęcie Pijana wojna

Xzdjęcie Pijana wojna
39.90 PLNkup >>
Kamil JanickiPijana wojnaISBN 978-83-62329-55-7Wymiary: 160 x 230 mm Liczba stron: 336 Okładka: Miękka EAN: 9788362329 557 Wydanie: pierwsze Data wydania: 15.05.2012

 

Nie każdy żołnierz był bohaterem, nie każdy zabijał wrogów i nie każdy odniósł rany. Ale każdy pił.

Nieznane oblicze II wojny światowej: konfliktu, podczas którego wódka lała się strumieniami i nawet zdeklarowani abstynenci sięgali po gorzałkę. Alkohol podnosił morale, pomagał radzić sobie z nieludzką codziennością, zabijał nudę i integrował żołnierzy.

Pijana wojna to historia tematu skrzętnie omijanego przez historyków. To książka przypominająca, że żołnierze walczący w II wojnie światowej wcale nie wstydzili się picia. Kamil Janicki – historyk i popularyzator nauki – pokazuje znaczenie alkoholu na co dzień i w sytuacjach skrajnych. Jak świętowano zakończenie wojny, a jak obchodzono Boże Narodzenie w kamaszach? Jak do alkoholu podchodzili zdesperowani obrońcy Festung Breslau, a jak powstańcy warszawscy z Armii Krajowej i Armii Ludowej? Co żołnierze pili na wycieczce w Paryżu, a co w partyzanckiej kryjówce na Lubelszczyźnie? Jak traktowali pijaków w mundurach i jak podchodzili do własnego pijaństwa?

Autor odmalowuje też paletę wzajemnych uprzedzeń i stereotypów. Czy w opinii aliantów wszyscy Polacy byli pijakami? Czy każdy czerwonoarmista walczył na podwójnym gazie? Czy żołnierze Wehrmachtu byli alkoholikami?

To książka pełna trudnych pytań i fachowych odpowiedzi, udzielonych w oparciu o setki dzienników i pamiętników sporządzonych przez samych żołnierzy. Przede wszystkim jednak to wciągająca lektura pełna niezwykłych anegdot, dzięki której spojrzycie na II wojnę światową z zupełnie nowej perspektywy.

 

Kamil Janicki – historyk, publicysta i popularyzator nauki. Współautor książek Źródła nienawiści i Elity w II Rzeczpospolitej, a także współtwórca serwisu internetowego „Ciekawostki historyczne.pl”. Autor ponad 750 artykułów naukowych i popularnonaukowych.

 

 

SPIS TREŚCI:

 

Wstęp

1. Alkohol. Coś zupełnie normalnego?         

Na nudę, chandrę i do obiadu... Żołnierska codzienność    

Trupy w beczkach z winem? Alkohol w anegdocie 

2. Wojna zmienia ludzi... i kulturę picia       

3. Pijaństwo i alkoholizm. Gdzie kończyła się akceptacja? 

A potem znowu film się urwał... Pijaństwo akceptowane   

Na rauszu się nie dowodzi, w koszarach się nie chla! Pijaństwo nieakceptowane 

4. Skrajności w życiu żołnierza... na podwójnym gazie

Cicha noc, pijana noc... Boże Narodzenie i Nowy Rok

Paryż, Rzym i gorzała. Sielanka na wojnie

Taniec na krawędzi wulkanu. Sytuacje kryzysowe

Tego dnia nikt nie był trzeźwy. Świętowanie zwycięstwa

5. Pijany jak...? Alkohol w opisie sojuszników i wrogów

Amerykanie i Brytyjczycy o sobie nawzajem

Polacy, Francuzi i Kanadyjczycy. Opinie o mniej znanych sojusznikach

Rosjanie w oczach zachodnich aliantów

Rosjanie w oczach Niemców

Polacy w oczach Niemców, Niemcy w oczach Polaków

Alkohol we wspomnieniach niechętnych sojuszników

6. Inne zastosowania alkoholu. Uniwersalna waluta, lekarstwo, materiał zbrojeniowy

Słowo na koniec

Bibliografia

Pliki do pobrania

 

Szukaj

Newsletter

X

Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z newsletter'a prowadzonego przez Wydawnictwo Erica


a. Newsletter jest wysyłany na zarejestrowany przez użytkownika adres e-mail, zawarte w nim są informacje o nowościach i wydarzeniach związanych z Wydawnictwem Erica

b. Subskrypcja newsletter'a jest darmowa.

c. Użytkownicy mogą w każdej chwili zmieniać adres e-mail, na który ma przychodzić newsletter, lub zrezygnować z subskrypcji.

d. Akceptacja regulaminu przez użytkownika jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych związanych z obsługą newsletter'a

e. Wydawnictwo Erica nie będzie udostępniała powierzonych jej adresów poczty elektronicznej osobom trzecim

f. Wydawnictwo Erica ma prawo do jednostronnej zmiany zapisów regulaminu z przyczyn techniczno - organizacyjno - ekonomicznych.

zamow_ksiazke.jpg

Każdą z książek mogą Państwo zamówić bezpośrednio w Wydawnictwie. Wystarczy kliknąć "zamów książkę" i wypełnić prosty formularz. My zajmiemy się resztą!