zdjęcie GROSSDEUTSCHLAND TOM 1. NA STRAŻY FÜHRERA. ELITA WEHRMACHTU

Xzdjęcie GROSSDEUTSCHLAND TOM 1. NA STRAŻY FÜHRERA. ELITA WEHRMACHTU
69.00 PLNkup >>
Helmuth SpaeterGROSSDEUTSCHLAND TOM 1. NA STRAŻY FÜHRERA. ELITA WEHRMACHTUISBN 978-83-65310-89-7Data premiery : listopad 2017 Format 160x230 Oprawa miękka

Pierwszy tom czterotomowego cyklu o historii elitarnej jednostki grenadierów pancernych Wehrmachtu – Dywizji Grossdeutschland. Od jej początków w 1921, momentu przekształcenia w najsłynniejszą, najlepiej wyposażoną i jednocześnie najbardziej brutalną jednostkę w całej niemieckiej armii, do jej niechlubnego rozwiązania w 1945 roku.

 

Na początku rola grenadierów polegała na rzucaniu granatów ręcznych w przeciwnika. Granaty – we współczesnym znaczeniu rozumiane są jako granaty ręczne – były wklęsłymi sferami z żelaza lub ołowiu, a czasami ze szkła, ważącymi od dwóch do trzech funtów. Z powodu swojej wagi, przenoszenie i obsługa tej broni wymagały posiadania krzepkich i odważnych ludzi, mających dużo odporności psychicznej i fizycznej. Grenadier musiał donieść swoją broń na tyle blisko wroga, aby móc go nią razić i zapewnić, że wybuch nie porani jego własnych towarzyszy.

Dzięki temu unikalnemu sposobowi walki, grenadierzy byli wyjątkowo dobrze przystosowani do prowadzenia drobnych akcji, takich jak zdobywanie ważnych, umocnionych punktów obrony. Wyróżniając się fizyczną posturą, siłą, męskim wyglądem i niezależnością w działaniu, starali prezentować się jak najbardziej przerażająco i imponująco, co miało pozwolić rozpoznać w nich elitarny oddział nawet z dużej odległości. Najbardziej widoczną ich oznaką był charakterystyczny hełm albo specjalna czapka.

Dlatego pułk piechoty Grossdeutschland, najstarszy pułk w późniejszym korpusie pancernym o tej samej nazwie, był słusznie dumny, że jego żołnierze mogli nazywać się grenadierami i stanowić elitę armii niemieckiej. W latach 1940 i 1941 zasłużyli sobie na prawo noszenia tytułu grenadierów po walkach stoczonych na polach bitew wschodu i zachodu. To oni położyli fundamenty pod reputację dywizji, która przyjęła nazwę Grossdeutschland i z której powstały kolejne jednostki.

 

Szukaj

Newsletter

X

Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z newsletter'a prowadzonego przez Wydawnictwo Erica


a. Newsletter jest wysyłany na zarejestrowany przez użytkownika adres e-mail, zawarte w nim są informacje o nowościach i wydarzeniach związanych z Wydawnictwem Erica

b. Subskrypcja newsletter'a jest darmowa.

c. Użytkownicy mogą w każdej chwili zmieniać adres e-mail, na który ma przychodzić newsletter, lub zrezygnować z subskrypcji.

d. Akceptacja regulaminu przez użytkownika jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych związanych z obsługą newsletter'a

e. Wydawnictwo Erica nie będzie udostępniała powierzonych jej adresów poczty elektronicznej osobom trzecim

f. Wydawnictwo Erica ma prawo do jednostronnej zmiany zapisów regulaminu z przyczyn techniczno - organizacyjno - ekonomicznych.

zamow_ksiazke.jpg

Każdą z książek mogą Państwo zamówić bezpośrednio w Wydawnictwie. Wystarczy kliknąć "zamów książkę" i wypełnić prosty formularz. My zajmiemy się resztą!