zdjęcie Heros i Łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii

Xzdjęcie Heros i Łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii
59.90 PLNkup >>
Łukasz MalinowskiHeros i Łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze IslandiiISBN 978-83-65310-78-1Oprawa miękka Wymiary 165x240 Liczba stron 412 Data wydania: sierpień 2018

Gdy Islandczycy przyjęli chrzest i stali się gorliwymi wyznawcami nowej religii, stanęli przed problemem, jak oceniać swoją wikińską przeszłość. Pamiętali o bohaterskich czynach swoich przodków, o ich odkryciach geograficznych i wyprawach handlowych w najdalsze zakątki świata, ale zdawali sobie też sprawę, że ich dziadowie byli poganami, którzy, łagodnie mówiąc, nie zawsze okazywali wyrozumienie wobec chrześcijańskiej religii. Autorzy sag, spisujący w XIII i XIV wieku ustne opowieści sprzed lat, musieli zmierzyć się z tym dylematem i dokonać rehabilitacji lub potępienia swoich przodków. W ten oto sposób pogański wojownik zyskał nowe życie na kartach islandzkich manuskryptów, dzięki czemu funkcjonował w kulturze skandynawskiej przez cały okres średniowiecza.

 

„Książka Łukasza Malinowskiego stanowi w nauce polskiej pierwszą tak obszerną rozprawę poświęconą tematyce pogańskich motywów w chrześcijańskiej literaturze średniowiecznej tworzonej na wyspie Islandii. Wykorzystanie dobrze przestudiowanych źródeł literackich jest przeprowadzone umiejętnie, a wyciągnięte wnioski są ciekawe, a przede wszystkim wiarygodne.”

Z recenzji prof. Władysława Duczki

 

Dr Łukasz Malinowski. Rocznik 1983. W 2010 roku obronił na UJ doktorat z historii. Specjalizuje się w historii średniowiecznej Skandynawii, którą badał między innymi na Uniwersytecie w Oslo. Autor monografii „Berserkir i ulfhednar w historii, mitach i legendach” oraz przekładu „Sagi o Viga-Glumie”. Zajmuje się również działalnością popularnonaukową i powieściopisarstwem. Jest twórcą cyklu „Skald” („Karmiciel kruków”, „Kowal słów” – tom I i II, „Wężowy język” – tom I i II), który opowiada o skandynawskim pieśniarzu przemierzającym Europę w połowie X wieku.

 

Szukaj

Newsletter

X

Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z newsletter'a prowadzonego przez Wydawnictwo Erica


a. Newsletter jest wysyłany na zarejestrowany przez użytkownika adres e-mail, zawarte w nim są informacje o nowościach i wydarzeniach związanych z Wydawnictwem Erica

b. Subskrypcja newsletter'a jest darmowa.

c. Użytkownicy mogą w każdej chwili zmieniać adres e-mail, na który ma przychodzić newsletter, lub zrezygnować z subskrypcji.

d. Akceptacja regulaminu przez użytkownika jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych związanych z obsługą newsletter'a

e. Wydawnictwo Erica nie będzie udostępniała powierzonych jej adresów poczty elektronicznej osobom trzecim

f. Wydawnictwo Erica ma prawo do jednostronnej zmiany zapisów regulaminu z przyczyn techniczno - organizacyjno - ekonomicznych.

zamow_ksiazke.jpg

Każdą z książek mogą Państwo zamówić bezpośrednio w Wydawnictwie. Wystarczy kliknąć "zamów książkę" i wypełnić prosty formularz. My zajmiemy się resztą!