zdjęcie domyślne

Michael ReynoldsOrły i Buldogi

 

"Odpowiedź na pytanie, kiedy dokładnie przeprowadzić inwazję i czy powinna być rozpoczęta w czasie ciemności, czy też w świetle dziennym, zależała od dwóch podstawowych czynników. Pierwszy, przypływy morza oraz wsparcie floty i lotnictwa. Planiści marynarki i sił powietrznych chcieli, aby końcowe podejście okrętów desantowych i samolotów transportowych odbywało się przy świetle księżyca, dzięki czemu statki i samoloty mogły swobodnie nawigować. Co więcej, chcieli oni, aby lądowanie odbyło na plażach, dzięki czemu wsparcie ogniowe z morza będzie precyzyjniejsze. Sztabowcy wojskowi domagali się, by pierwsza fala barek desantowych docierała do brzegu w trakcie odpływu, dzięki czemu będą one mogły dopłynąć do plaży, na których Niemcy nie ustawili przeszkód w wodzie. Niski poziom morza również umożliwić przybijającym do brzegu statkom odbicie od niego i dać saperom alianckim kilka godzin na stworzenie przejść przez system zapór, które na pewno Niemcy ustawili na plażach. Dzięki temu kolejne fale desantu będą bezpieczne na plażach w trakcie kolejnego przypływu. Wszystkie te czynniki zebrane razem zadecydowały, że desant spadochronowy musi rozpocząć się zaraz po północy, z nadzieją, że będzie to w czasie pełni księżyca, zaś desant morski powinien mieć miejsce godzinę po rozpoczęciu odpływu i pół godziny po wschodzie słońca. Tylko trzy nocy w poszczególnym miesiącu spełniały te wymagania. W dniu 17 maja Eisenhower wybrał wstępnie datę 5 czerwca, jako termin rozpoczęcia operacji.

Jednym z podstawowych aspektów alianckiej strategii i tym, który mógł mieć dalszy wpływ na nadchodzącą operację, była siła lotnictwa. Eisenhower przy pełnym poparciu Montgomerego naciskał na alianckie Strategiczne Siły Powietrzne, aby porzuciły bezpośredni cel, jakim było niszczenie niemieckiego przemysłu i skoncentrowały się na liniach kolejowych wroga, znajdujących się w rejonie inwazji. Niewątpliwie taka polityka przyniesie sporo ofiar wśród francuskiej ludności cywilnej. Jednak argumenty Eisenhowera przeważyły tego dnia i w marcu 1944 roku szefowie Połączonych Sztabów przekazali siły powietrzne obu krajów pod jego kontrolę operacyjną."

 

Szukaj

Newsletter

X

Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z newsletter'a prowadzonego przez Wydawnictwo Erica


a. Newsletter jest wysyłany na zarejestrowany przez użytkownika adres e-mail, zawarte w nim są informacje o nowościach i wydarzeniach związanych z Wydawnictwem Erica

b. Subskrypcja newsletter'a jest darmowa.

c. Użytkownicy mogą w każdej chwili zmieniać adres e-mail, na który ma przychodzić newsletter, lub zrezygnować z subskrypcji.

d. Akceptacja regulaminu przez użytkownika jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych związanych z obsługą newsletter'a

e. Wydawnictwo Erica nie będzie udostępniała powierzonych jej adresów poczty elektronicznej osobom trzecim

f. Wydawnictwo Erica ma prawo do jednostronnej zmiany zapisów regulaminu z przyczyn techniczno - organizacyjno - ekonomicznych.

zamow_ksiazke.jpg

Każdą z książek mogą Państwo zamówić bezpośrednio w Wydawnictwie. Wystarczy kliknąć "zamów książkę" i wypełnić prosty formularz. My zajmiemy się resztą!