zdjęcie ELBING 1945: PIERWYJ GOROD (tom 2)

Xzdjęcie ELBING 1945: PIERWYJ GOROD (tom 2)
34.90 PLNkup >>
Tomasz StężałaELBING 1945: PIERWYJ GOROD (tom 2)ISBN 978-83-62329-16-8Wymiary: 140 x 205 mm Liczba stron: 480 Okładka: Miękka Wydanie: pierwsze Data wydania: Styczeń 2011 Wydawca: Instytut Wydawniczy ERICA

W II tomie powieści o zagładzie Elbląga poznajemy finał tragicznych walk jakie miały miejsce w Prusach Wschodnich na początku 1945 roku.

Władze hitlerowskie nie zezwalają na ewakuację ludności cywilnej z miasta. Na wieść  o radzieckiej ofensywie mieszkańcy wpadają w panikę. Pozostaje im tylko ucieczka albo walka na śmierć i życie.

Śledząc dalsze losy bohaterów, stajemy się świadkami krwawego spektaklu, którego finałem będzie zagłada miasta.

To nie fikcja, to drobiazgowy i przejmujący opis umierania ludzi i miasta w 1945 roku.

 

Tomasz Stężała– mieszkaniec, miłośnik i znawca historii Elbląga.

 

Jedna z nielicznych, znakomitych powieści, jakie polski autor napisał o dziejach Prus Wschodnich. Polecam!

dr hab. Zbigniew Wawer, historyk, publicysta, autor programów telewizyjnych, znawca historii XX wieku

 

fragment powieści

Przez otwory w murze widziałem podchodzących Rosjan, trzymających się za dwoma czołowymi T-34.

– Erich, szybko! – syknąłem do Schmidta.

Syk wystrzału i pocisk panzerfausta bezbłędnie uderzył w górę wieży, w miejscu, gdzie wznosiła się wieżyczka dowódcy czołgu. Momentalnie nacisnąłem spust Mausera, a pocisk rozerwał plecakowy zbiornik, wywołując drugą eksplozję. Z dołu reszta drużyny zaczęła grzać do czerwonoarmistów, którzy przewracali się jak szmaciane kukiełki. W kadłubie czołgu podniósł się właz kierowcy, więc, raz po razie, władowałem weń trzy pociski. Ruscy w panice cofali się, ciała leżały na ulicy, kilka nadal się ruszało.

Wylot lufy mojego karabinu skierował się na jednego z pełznących i zatrzymał się na nim. Nie nacisnąłem spustu. Po prostu obojętnie go śledziłem…

 

Szukaj

Newsletter

X

Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z newsletter'a prowadzonego przez Wydawnictwo Erica


a. Newsletter jest wysyłany na zarejestrowany przez użytkownika adres e-mail, zawarte w nim są informacje o nowościach i wydarzeniach związanych z Wydawnictwem Erica

b. Subskrypcja newsletter'a jest darmowa.

c. Użytkownicy mogą w każdej chwili zmieniać adres e-mail, na który ma przychodzić newsletter, lub zrezygnować z subskrypcji.

d. Akceptacja regulaminu przez użytkownika jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych związanych z obsługą newsletter'a

e. Wydawnictwo Erica nie będzie udostępniała powierzonych jej adresów poczty elektronicznej osobom trzecim

f. Wydawnictwo Erica ma prawo do jednostronnej zmiany zapisów regulaminu z przyczyn techniczno - organizacyjno - ekonomicznych.

zamow_ksiazke.jpg

Każdą z książek mogą Państwo zamówić bezpośrednio w Wydawnictwie. Wystarczy kliknąć "zamów książkę" i wypełnić prosty formularz. My zajmiemy się resztą!