zdjęcie Ostatnia zbrodnia Stalina. 1953: Spisek lekarzy kremlowskich

Xzdjęcie Ostatnia zbrodnia Stalina. 1953: Spisek lekarzy kremlowskich
44.90 PLNkup >>
Jakow RapoportOstatnia zbrodnia Stalina. 1953: Spisek lekarzy kremlowskichISBN 978-83-623-2919-9Oprawa: Twarda Ilość stron: 392 Wydawnictwo: ERICA Rok wydania: 2011

Kontrowersyjna książka Jakowa Rapoporta Ostatnia zbrodnia Stalina. 1953: Spisek lekarzy kremlowskich

Po raz pierwszy w Polsce jedna z najważniejszych książek na temat ostatniej prowokacji Stalina -wreszcie  w pełnej wersji!

 "Potwory i mordercy ukrywali się pod płaszczykiem szanowanego i szlachetnego zawodu lekarza i badacza".

Tak 13 stycznia 1953 r. rosyjska „ Prawda” zdecydowała się opisać i ujawnić spisek 11 lekarzy w tym 7 pochodzenia żydowskiego, którzy mieli na zlecenie państw kapitalistycznych niewłaściwie leczyli Stalina i głównych przywódców ZSRR. Aresztowanie tych „żydowskich nacjonalistów burżuazyjnych” dało początek największej i ostatniej z antysemickich prowokacji Stalina.

Jakow Rapoport, radziecki patolog, opisuje te wydarzenia z perspektywy świadka i uczestnika. Oddaje piekielną atmosferę śledztwa w sprawie „spisku lekarzy”, którym kierował sam Józef Stalin, wspomina niezłomnych i tych, którzy haniebnie zapisali się na kartach historii[E1] . Jego zapiski obrazują codzienne życie w dusznym klimacie epoki, fascynująco przedstawiając związki nauki z polityką. Wspomnienia Jakowa Rapoporta nie ograniczają się przy tym do, pełnej emocji, relacji ze sprawy „spisku białych kitli”. Autor opisuje historyczne tło tej sprawy, przywołuje między innymi takie fakty, jak bunty cholerowe, śmierć Gorkiego czy proces Żydowskiego Komitetu Antyfaszystowskiego.

 

Ostatnia zbrodnia Stalina to pierwsza w Polsce pełna edycja tłumaczonej na wiele języków książki Rapoporta, uzupełniona wstępem córki autora, Natalii.


„Mordercy w białych kitlach” – tak 13 stycznia 1953 roku w komunikacie agencji prasowej Tass nazwano grupę dziewięciorga lekarzy, aresztowanych pod zarzutem przynależności do przestępczej organizacji. Jej członkowie, „żydowscy nacjonaliści burżuazyjni”, mieli, na zlecenie państw kapitalistycznych, uśmiercać pacjentów oraz pracować dla amerykańskiego i angielskiego wywiadu. W ten sposób rozpoczęto oficjalny etap politycznych prowokacji o charakterze antysemickim, które w zamierzeniu Stalina i jego współpracowników miały doprowadzić do kolejnej czystki w KPZR, w środowiskach naukowych i artystycznych. Zamiarów nie zrealizowano, 5 marca 1953 roku przerwała je śmierć Józefa Wissarionowicza.

Wydarzenia tego okresu przywołuje w swojej wspomnieniowej, przekładanej na wiele języków książce Jakow Rapoport. Ten znany radziecki patolog był świadkiem tamtych mrocznych wydarzeń, ale także ich uczestnikiem – aresztowano go kilkanaście dni po nadaniu przez Tass komunikatu, więziono na Łubiance i w Lefortowie. Autor w sugestywny sposób przybliża Czytelnikowi piekielną atmosferę śledztwa w sprawie „spisku lekarzy”, oddaje duszny, niszczący ludzi klimat antysemickiej histerii, z nienawiścią do „potworów w ludzkim ciele” i panicznym strachem przed przedstawicielami świata medycyny. Na kartach książki znajdziemy, świetnie nakreślone, sylwetki osób, które odegrały haniebną rolę w owych wydarzeniach, ale też osób niezłomnych, dzielnych lub po prostu przyzwoitych, co w naznaczonych terrorem czasach Stalina stanowiło formę odwagi.

Wspomnienia Jakowa Rapoporta nie ograniczają się przy tym do, pełnej emocji, relacji ze sprawy „spisku lekarzy”. Autor opisuje historyczne tło tej sprawy, przywołuje między innymi takie fakty, jak bunty cholerowe, śmierć Gorkiego, proces Żydowskiego Komitetu Antyfaszystowskiego. Jego zapiski przynoszą też obraz życia codziennego w epoce stalinowskiej oraz w fascynujący sposób przedstawiają związki radzieckiej nauki z radziecką polityką i ich, pseudonaukowe z dzisiejszej perspektywy, efekty w postaci prac Łysenki czy koncepcji żywej substancji Olgi Lepeszynskiej.

Niniejsze wydanie stanowi pierwszą w Polsce, pełną edycję książki Jakowa Rapoporta, dodatkowo poprzedzoną wstępem córki autora, Natalii. Zapiski Rapoporta przypominają o jednym epizodzie z dramatycznej historii ZSRR, epizodzie szerzej niemal nieznanym, za którym kryje się jednak wiele tragicznych ludzkich losów.

 

Szukaj

Newsletter

X

Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z newsletter'a prowadzonego przez Wydawnictwo Erica


a. Newsletter jest wysyłany na zarejestrowany przez użytkownika adres e-mail, zawarte w nim są informacje o nowościach i wydarzeniach związanych z Wydawnictwem Erica

b. Subskrypcja newsletter'a jest darmowa.

c. Użytkownicy mogą w każdej chwili zmieniać adres e-mail, na który ma przychodzić newsletter, lub zrezygnować z subskrypcji.

d. Akceptacja regulaminu przez użytkownika jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych związanych z obsługą newsletter'a

e. Wydawnictwo Erica nie będzie udostępniała powierzonych jej adresów poczty elektronicznej osobom trzecim

f. Wydawnictwo Erica ma prawo do jednostronnej zmiany zapisów regulaminu z przyczyn techniczno - organizacyjno - ekonomicznych.

zamow_ksiazke.jpg

Każdą z książek mogą Państwo zamówić bezpośrednio w Wydawnictwie. Wystarczy kliknąć "zamów książkę" i wypełnić prosty formularz. My zajmiemy się resztą!